Milníky lékařské vědy v 19. a 20. století

1796 Očkování proti pravým neštovicím

Britský vesnický lékař Edward Jenner učinil úspěšný pokus s naočkováním dítěte kravskými neštovicemi coby ochranou proti pravým neštovicím.

1863 Červený kříž

Švýcarský podnikatel a humanista Henri Dunant inicioval v Ženevě založení organizace Červený kříž v Ženevě. Již v roce 1868 byla založena česká pobočka. První předsedkyní Československého červeného kříže (od roku 1918) byla Alice Masaryková.

1882 TBC

Bacil způsobující tuberkulózu objevil a popsal Robert Koch, který za tento objev v roce 1905 získal Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství.

1895 Rentgenové záření

Německý fyzik Wilhelm Röntgen objevuje elektromagnetické záření s krátkou vlnovou délkou, jež nazval paprsky X.

1896 Radioaktivita

Radioaktivitu objevil francouzský fyzik Henri Becquerel u solí uranu. Na objasnění podstaty radioaktivity a léčbě rakoviny se zásadní měrou podíleli manželé Marie Curie-Skłodowska a Pierre Curie.

1905 Pohlavní chromozomy

Americká genetička Nettie Stevens objevila v roce 1905 díky pokusům množení s moučnými červy pohlavní chromozomy. Ty se později začaly označovat jako chromozomy X a Y.

1907 Krevní skupiny

Český lékař Jan Janský prokazuje existenci čtvrté krevní skupiny (AB). Navázal tak na práci vídeňského lékaře Karla Lindsteina, který identifikoval různé typy červených krvinek a podle nich stanovil i základní krevní skupiny (A, B, 0).

1918–1920 Španělská chřipka

V posledním roce války vypukla chřipková epidemie, která se s návratem vojáků z bojišť vyvinula v celosvětovou pandemii. Vyžádala si až 50 milionů obětí, čímž se zařadila mezi nejsmrtonosnější epidemie v dějinách lidstva.

1921 Inzulín

Kanadským vědcům Fredericku Bantingovi a Charlesi Bestovi se podařilo izolovat hormon inzulín, který snižuje hladinu cukru v krvi, a proto se podává jako lék diabetikům. Helen Murray Free v roce 1945 vymyslela jednoduchý glukózový test, který lidem umožnil hlídat si hladinu glukózy v krvi.

1928 Penicilín

Skotský lékař Alexander Fleming poprvé popsal látku, která brání množení mikroorganizmů. Izolovat a vyrobit penicilín se ale podařilo až během druhé světové války.

1936 Očkování proti chřipce

Za pandemie španělské chřipky ještě očkování proti chřipce k dispozici nebylo, bylo objeveno až ve 30. letech. Virus chřipky se rychle mění, proto je třeba se pro maximální ochranu nechat každý rok přeočkovat.

1950 Transplantace ledviny

První úspěšnou transplantaci ledviny v historii provedl americký chirurg Richard Lawler. Ledvina se stala prvním transplantovaným orgánem u člověka. První transplantace u nás proběhla v roce 1961 v hradecké nemocnici.

1952 Neurologie

Italská vědkyně Rita Levi-Montalcini objevila v roce 1952 nervový růstový faktor. Odhalila zákonitosti fungování nervového systému a přispěla k pochopení stařecké demence či některých nádorových onemocnění.

1953 Objev DNA

Molekula DNA byla objevena už v roce 1869, její strukturu se však podařilo vyzkoumat až v roce 1953. Tu správně určili Američan James Watson a Brit Francis Crick, kteří využili výsledků anglické vědkyně Rosalind Franklin.

1955 Očkování proti dětské obrně

Vakcína proti dětské obrně byla vyvíjena od 30. let. Jakmile byl v 50. letech zaznamenán úspěch, byla spuštěna intenzivní očkovací kampaň. V ČSR byla jako v jedné z prvních zemí na světě dětská obrna vymýcena (1961).

1958 Kardiostimulátor

Švédský lékař Åke Senning implantoval první kardiostimulátor, který měl průměr hokejového puku a vážil přes dva kilogramy, pacientovi, který trpěl poruchou srdečního rytmu.

1960 Hormonální antikoncepce

Americké úřady schválily v roce 1960 první antikoncepční pilulku jménem Enovid na světě. V roce 1965 byla v Československu registrována pilulka pod názvem Antigest, jako první v celém východním bloku.

1961 Kontaktní čočky

Český vědec Otto Wichterle si svépomocí sestrojil tzv. čočkostroj a podomácku vyrobil první prototypy kontaktních čoček.

1967 Transplantace srdce

První úspěšná transplantace srdce byla provedena jihoafrickým chirurgem Christiaanem Barnardem v Kapském Městě. V Československu je toto prvenství datováno rokem 1984, zasloužil se o něj tým prof. Firta v pražském IKEM.

1968–1969 Hongkongská chřipka

První ohnisko bylo objeveno v Hongkongu a virus se poté rozšířil po celém světě. Během dvou let zabil až milion lidí.

1978 Dítě ze zkumavky

V roce 1977 proběhl první úspěšný pokus o mimotělní oplodnění a v červenci následujícího roku se narodila Louise Brown. V tehdejším Československu přišlo první dítě ze zkumavky na svět už v listopadu 1982.

1983 HIV

Francouzský vědec Luc Montagnier v květnu 1983 publikoval v americkém časopise Science objev viru, který způsobuje nemoc AIDS. Světová zdravotnické organizace pro něj zavedla označení HIV.

1986 Laser

Excimerový laser pro korekci rohovky byl poprvé využit profesorem v roce 1986. První laserová operace očí metodou LASIK byla provedena v roce 1990.

1993 Gama nůž

Leksellův gama nůž je integrovaný systém, který se využívá v stereotaktické radiochirurgii. Je založen na fokusovaném gama záření z velkého počtu radioaktivních zdrojů.

1996 Klonování

Prvním savcem úspěšně naklonovaným, tedy geneticky identickým s předlohou, ze somatické buňky dospělého jedince byla ovce Dolly.

2013–2016 Ebola

Virus ebola způsobující krvácivou horečku se poprvé objevil v roce 1976 a od té doby čas od času způsobí epidemii. Ta dosud nejvážnější spadá do 10. let 21. století.

2020–2022 Covid-19

První případ covidu-19 byl identifikován v čínském Wu-chanu v prosinci 2019. Od té doby se virus rozšířil po celém světě. Takzvané koronaviry, původně infekční jen pro zvířata, způsobovaly zpočátku u lidí jen o běžné nachlazení, od roku 2000 jsou však zdrojem vážnějších respiračních chorob (SARS, MERS).